Ana Sayfa Gezi Rehberi 7 Haziran 2019 159 Görüntüleme

Erdek/Tatlısu

Kapıdağ Yarımadası’nda bulunan Tatlısu Köyü, Antik Kyzikos’un hemen yanında; Arganot gemicilerinin altın postun peşinde oldukları zamanlarda  belki de kumsalında ateş yakmış olabilecekleri kadar eski bir coğrafyanın eşi benzeri olmayan yerleşim yerlerinden biri.

Tarihi zamanlar boyunca Kyzikosluların,  Ermenilerin, Rumların ve Osmanlı’ların yaşadığı köy, zengin bir tarihi geçmişe sahip. 

Köy, adını meydanında ve birkaç noktasında bulunan ve Kapıdağ içlerinden gelen serin ve taze kaynak suyundan alıyor. Bu su, bölge yerleşim yerlerinden gelenlerin de ilgi gösterdikleri bir su.

Köyün bugünkü yerleşim bölgesi anlatılanlara ve bölgede bulunan kaynaklara göre 1720 senelerinde Orta Ermenistan’dan gelen 60 kişilik bir grup tarafından bugün bulunduğu bölge üzerinde kurulmuştur.

O dönemde tüm Kapıdağ Yarımadası, Rumların ikamet ettiği köylerden oluşurken sadece Hamamali ve Tatlısu Türk köyü olarak kurulmuş. 1922 senesinde yapılan Trakya’daki Türkler ile Turkiye’deki Rumların yer değiştirmesini öngören anlaşma gereğince bugün orda bulunan halkı göçmen olarak buraya yerleşmiş. Bu sebeple köyün adı eski yaşlılar arasında geçtiğimiz senelere kadar Ermeni Köyü diye de anılıyordu. Köyde o günlerden bu güne kadar kalan eski yapılar maalesef yıkılmış ve yok olmaya yüz tutmuş durumda.

Köyün gelenekleri ve yemekleri hakkında yeterli bilgi bulunmuyor. Yaz ayları geldiğinde sayfiye yeri olması sebebiyle oluşan kalabalık nüfus, esnafı hareketlendiriyor. Bu zamanlarda bölgedeki çay bahçeleri de hareket kazanıyor.

Köyde bulunan dalgakıranın çevirdiği iskeleyi, iskelede bağlı bulunan balıkçı kayıklarını, çocukların deniz eğlencesini ve Bandırma’ya uzaktan bakan gözlerle serin çınar ağaçlarının ferahlatıcı gölgesinde izleyebilir, taze çayınızı yudumlayarak huzur dolu dakikalar geçirebilirsiniz.

Tatlısu’ya ulaşabilmek için Bandırma üzerinden seyahat edebilirsiniz. Kış döneminde Karşıyaka Belediyesi’nin saat başları kalkan otobüs seferleriyle köye ulaşabiliyorsunuz. Yaz döneminde artan talep üzerine ulaşım önemli ölçüde kolaylaşmakta. İstanbul’dan her gün Bandırma’ya hızlı feribot seferleri düzenleniyor.

Bandırma’dan hususi araç ya da minibüslerle Erdek istikametini takip ederek Bağfaş Fabrikası’nı geçmenizin ardından yolun sağa doğru ayrım gösterdiği kavşaktan 5 km. sonra (Aşağıyapıcı Köyü’nün içinden geçerek) Tatlısu’ya ulaşabilmeniz mümkün. Antik dönemlerden kalma Kyzikos, yolun bu kısmında kurulmuştur. Erdek ve bölgesindeki bu köylerde yapacağınız gezilerde her an karşınızda bu dönemlerden kalma kalıntılar belirebilir.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık Köyü

Hazır Site by Uzman Tescil