Ana Sayfa Gezi Rehberi 7 Haziran 2019 160 Görüntüleme

Hasanboğuldu

Kaz Dağları, Kuzey Ege’de Edremit Körfezi kuzeyinde, Biga yarımadasının içine doğru uzanır. Kazdağları denilince, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesi ile Balıkesir’in Edremit ilçesi arasındaki geniş alanı kapsıyor. Koruma altındaki Kazdağı Milli Parkı, Balıkesir’e bağlı Altınoluk ile Edremit arasında; Güre, Akçay ve Zeytinli’nin kuzeyinde yer alıyor.

Kaz dağlarının en yüksek noktası 1774 metre yükseklikteki Karataş tepesi. Efsaneler konu olmuş Sarıkız tepesi de yine Kazdağı Milli parkı sınırları içinde 1726 metre yüksekliktedir. Kazdağı Milli Parkı‘na Edremit’in Zeytinli beldesi üzerinden gidiliyor. Genel olarak Kaz Dağları, Alp Dağları’ndan sonra oksijen yoğunluğu bakımından dünyanın en temiz ikinci havasına sahip yer olarak biliniyor. 

Hasan Boğuldu nerede?

Hasan Boğuldu, Kazdağı Milli Parkı sınırları içerisinde, Edremit’in Zeytinli beldesi yakınlarında yer alıyor. Yine aynı alandaki Sütüven Şelalesi yakınlarında. 

Hasan Boğuldu’ya nasıl gidilir?

Hasan Boğuldu’ya giden birkaç yol var ancak en düzgün olanı Zeytinli üzerinden gidileni. Edremit’e bağlı Zeytinli içinden devam edildiğinde yol ikiye ayrılıyor. Soldan Hasan Boğuldu yönüne, sağdan ise Kazdağı Milli Parkı ve Sarıkız tepesine doğru gidiliyor. Yol ayırımından soldan devam edilip, 4 km’lik düzgün asfalt yoldan gidildiğinde Hasan Boğuldu ve Sutüven şelalesinin bulunduğu Kazdağı Milli park girişine ulaşılıyor. 

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Nevşehir/Kapadokya

Nevşehir/Kapadokya

Hazır Site by Uzman Tescil