Ana Sayfa Gezi Rehberi 9 Haziran 2019 176 Görüntüleme

İzmir/Sığacık

İon medeniyetine ev sahipliği yapmış olan ve bu medeniyetin 12 şehrinden biri olan Sığacık Köyü, yeni dönemin en popüler tatil beldelerinden biri olmayı da başarmış durumda. Seferihisar sınırları içerisinde yer alan Sığacık, sakin karakteri ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

Sığacık Köyü Tarihi

En eski yerleşim yerlerinden biri olan Teos, Seferihisar sınırları içerisinde yer almaktadır. Giritliler tarafından inşa edilmiştir. Lidyalılar, Atinalılar, İranlılar ve son olarak Spartalıların hüküm sürdüğü ifade ediliyor ve birçok kaynakta bu bilgi yer almaktadır. 1084 yılında Seferihisar’ın Emir Çakabey tarafından işgal edildiği, sonrasında ise Sultan Mesut’un harekete geçmesi ile bu toprakların Selçuklulara taşındığını görüyoruz. Takvimler 1425’i gösterdiğinde Aydınoğullarının eline geçen bölge, Cüneyt Bey’in ölümü ile birlikte Osmanlıların kontrolüne giriyor ve bu dönemden sonra Osmanlı toprağı olarak kalıyor.

Tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile keşfetmeniz gereken bir yer ve yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi son dönemin popüler tatil beldelerinden bir tanesidir. Dilerseniz makalemizin geri kalan kısmında Sığacık Köyü gezilecek yerler listemize göz atalım.

Limanın kuzeydoğusunda yer alan Sığacık Kalesi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiştir. Deniz üssü olarak kullanılan bu kale, yakın tarihte kontrol merkezi olarak da değerlendirilmiştir. Kalenin yapımında Teos Antik Kentinden temin edilen özel taşlar kullanılmıştır. Kale, ziyarete açık ve yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Sığacık’a 3 km mesafede yer alan Antik Kent, tarihte büyük bir öneme sahiptir. Sanatçılar şehri olarak da lanse edilen Teos, tarihe tanklık etmek isteyen ziyaretçilere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Oldukça geniş bir bölge ve en az yarım günlük bir gezi süresine ihtiyacınız olacaktır.

Akkum Plajının hemen yanında yer alan Atlantis Otel sınırları içerisinde yer alan bu tarihi değirmeni görmek için otel görevlilerinden küçük bir ricada bulunmanız yeterli olacaktır. Mizah dünyasının önemli isimlerinden bir tanesi olan Ata Demirer’in de Olanlar Oldu filminde yer verdiği bu değirmen, denizi seyretmek isteyenler için büyük bir fırsat sunuyor.

Gümrük Kapısı niteliği taşıyan Marina, restoran, kafe ve birçok farklı işletmenin de yer aldığı özel bir alandır. Tekne kapasitesi de oldukça büyük ve gün içerisinde çok sayıda tekne tarafından ziyaret ediliyor. Denizi seyretmek için tercih edilebilecek keyifli adreslerden bir tanesidir.

Sığacık sınırları içerisindeki en iddialı plajlardan bir tanesidir. Merkeze 3 km mesafede yer alan plaj, ücretsiz olarak hizmet veriyor ve Atlantis otel müşterileri de bu plajı kullanıyor. İzmir Sığacık ziyaretlerinizde denize de girmek isterseniz eğer burayı ziyaret edebilirsiniz.

Beyazın en saf halini bu sokaklarda görebilirsiniz. Birbirine yakın evler ve pansiyonların yer aldığı sokaklarda, sokak satıcıları da dikkatinizi çekecektir. Dilerseniz alış veriş yapabilir dilerseniz küçük bir gezinti ile sokakları keşfedebilirsiniz.

Sığacık Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Seferihisar ilçesinin en değerli mahallelerinden bir tanesi olan Sığacıkİzmir merkeze 52 km mesafede bulunuyor. Seferihisar’a ise 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Özel araç ile birlikte İzmir şehir merkezinden bu noktaya 1 saat gibi kısa bir sürede erişim sağlayabiliyorsunuz. 

ESHOT tarafından düzenlenen seferleri de takip edebilir ve 730 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Ulaşım, oldukça kolay ve bununla birlikte özel firmaların düzenlediği seferler de mevcuttur. Otogar üzerinden de yine karayolu ile mahalleye ulaşım sağlayabiliyorsunuz ve özellikle yaz aylarında sefer sayısı daha fazla olacaktır. Taksi ve özel araç kiralama hizmetleri de mevcuttur.


Yorumlar

İlginizi çekebilir

Bodrum / Halikarnas Mozolesi

Bodrum / Halikarnas Mozolesi

Hazır Site by Uzman Tescil