Ana Sayfa Gezi Rehberi 12 Haziran 2019 156 Görüntüleme

Bodrum / Halikarnas Mozolesi

Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden biri olan Bodrum içerisinde bulunan Halikarnas Mozolesi, şuan için Bodrumda kalıntılar haliyle durmaktadır.

Halikarnas mozolesi: Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiş, Yunan mimarisi ve Mısır mimarisi kullanılarak yapılmış olan anıt mezardır. Kolonlarda Yunan mimarisinin esintilerini, Piramit çatısıyla Mısır mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Anıt MÖ. 353 yılında ölen Karya kralı Mausolos için, eşi ve kız kardeşi tarafından o dönemdeki adı Halikarnassos olan bugünkü Bodrum’da yaptırılmıştır. Ebatları oldukça büyük olan tasarlanmış olan anıt mezar ve buna benzeyen yapılar mozole olarak anılmıştır.

Karya kralı Mausolos’un bunu yapmaya MÖ. 355 yılında başladığı düşünülmektedir. Ölümünden sonra eşi ve kız kardeşinin mozolenin yapımına devam edip, onların ölümünden sonra inşaatına Mausolos’un kardeşleri tarafından devam edilmiştir.

Bodrum limanına çok yakın bir konumda yer alıyor. Limandaysanız Saray Sokak’tan yukarı doğru, yaklaşık 200 metre yürüyün. Turgut Reis Caddesi üzerindeyseniz Bodrum Kalesi yönünde ilerlediğinizde sağ tarafta müzenin girişini görürsünüz.

Etiketler:

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Nevşehir/Kapadokya

Nevşehir/Kapadokya

Hazır Site by Uzman Tescil