Ana Sayfa Gezi Rehberi 16 Haziran 2019 166 Görüntüleme

Muğla/Datça

Coğrafi olarak Güney-Batı Ege’de yer alan Datça Muğla ilimize bağlı bir ilçedir, 1282 de Menteşoğulları’nın hakimiyetine giren bu topraklar 1390 yılında Yıldırım Beyazıt zamanında Osmanlı İmparatorluğuna katılmış olup Sultan Reşad zamanında Yarımadaya Reşadiye yarımadası denilmiştir. Cumhuriyet döneminde 1928 tarihinde Muğla İline bağlı bir ilçe olan Datça’nın ilk merkezi Reşadiye mahallesinde kurulmuştur. 1947 yılında ilçe merkezi Reşadiye’den İskele Mahallesine taşınmıştır.   Yüzölçümü 424.19 km2 olan Yarımada’nın sahil bandı 226.55 km dir, bu sahillerde irili ufaklı 52 koy vardır. Marmaris – Datça sınırını teşkil eden Balıkaşıran’da ( Datça’ya 45 km ) kara genişliği 1 km ye yaklaşan Yarımada’nın, en geniş yeri 17 km dir. Tipik bir Akdeniz iklimi görülür; yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Yazın esen kuzey rüzgarları ve denizden gelen meltemler birçok tatil bölgesinde sıcaklıklar dayanılmaz haldeyken Datça’ya serin bir hava kazandırır. Datça dağlık, engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Bunun sonucu olarak dağların arasında yer alan düzlüklerde, vadilerde iklim, bitki örtüsü, yaban hayatı bakımından çeşitlilikler görülür. Yarımadanın kuzeyinde Gökova, güneyinde Hisarönü körfezleri yer alır. Tek kara bağlantısı olan Marmaris’ten itibaren 70 km uzunluktaki yarımadanın bir tarafında Akdeniz diğer tarafında Ege Denizidir, Yarımadanın ucunda Ege ve Akdeniz’in suları biribiriyle kucaklaşır. O nedenledir ki Datça yarımadası binlerce yıldan bu yana barış adası olarak kalmıştır, bugün de dost, sevecen insanların ülkesidir. İlçe 12 Mahalleden oluşmaktadır, daha önce üç olan mahallelere Büyük Şehir yasasıyla 8 köy de katılmıştır. Mahalleler sırasıyla; İskele, Reşadiye, Eski Datça, Emecik, Kızlan, Karaköy, Hızırşah Sındı, Mesudiye, Yaka, Cumalı ve Yazı’dır.

Datça Hükümet Binası, Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü binaları depreme dayanıksız oldukları için 2017 yazında yıkılmaya başlandı, ortaya çıkan alan şimdilik ücretsiz otopark olarak kullanılıyor. Bildiğim kadarıyla yeni binaların tam olarak nereye yapılacağı kesinleşmedi, Kaymakamlık Devlet Hastanesi’nin eski binasında hizmet verirken diğer resmi daireler değişik yerlerdeki binalarda hizmet vermekteler.

Datça merkezindeki Ambarcı Caddesi ve buna çıkan bazı sokaklarda yollar ve kaldırımlar, son olarak Atatürk cad. Datça Belediyesi tarafından yenilendi. Yenilenen yerler geniş kaldırımlarla değişik bir görünüm aldı. Bazı sokaklara vasıtalar giremiyor, bu kısımlarda birçok sokakta tek yön tabelası var, dikkat etmek gerekiyor. Eski Öğretmen Evi’nin bulunduğu yer otopark olarak kullanılmaya devam ediyor, Datça’nın en büyük sorunlarından biri bu otopark sorunu olacak gibi görünüyor, bunun için geliştirilmiş bir proje henüz göremedim.

Datça Ulaşım Datça’ya ulaşım genellikle karayoluyla yapılmaktadır, kendi arabanızla veya otobüslerle gelebilirsiniz. Havaalanlarını kullanmak isterseniz yine karayoluyla gideceğiniz bir mesafe var.Dalaman havaalanında indikten sonra 160 km katetmeniz gerekecek (3 saate yakın). Bodrum havaalanından karayoluyla 234 km lik mesafe var(4 saate yakın). Bodrum’dan feribotla Datça’ya geçerseniz 2 saatlik deniz yolculuğu yapıyorsunuz. Datça marmaris arası 70 km , Datça Muğla arası 125 km. Datça – İzmir arası 355 km, Datça İstanbul arası 882 km , Datça Ankara arası 708 km, Datça Antalya arası 394 km. Bu mesafelere göre, Ankara 11 saat, Bursa 12 saat, İstanbul 14 saat, İzmir 6-7 saat, Muğla 2 saat sürüyor. Ege ve Akdeniz tarafında yapılmakta olan marinaların tamamlanması ile deniz yoluyla ulaşımın daha hızlanacağı görülüyor. Karaköy marinası hızla ilerlemektedir.

Muğla ve Marmaris arasında Muğla Büyükşehir Kontrollü Datça minübüsleri çalışmakta. Önceden rezervasyon yapamıyorsunuz, minübüsler Garajdan kalkıyor. İlçe Merkezi’ne diğer mahalle ve turistik yerlerden minübüsler işlemekte. Palamutbükü minübüsleri hafta içi her gün Muğla seferi yapmakta, yine Palamutbükü minübüsleri ile Knidos’a da gidip gelebilirsiniz. 

ilçede deniz sporlarına ve futbola ilgi büyük, Datça Belediyespor futbol takımı, 1.  amatör kümede faaliyet göstermektedir, Reşadiye mahallesinde 1000 kişi kapasiteli futbol sahası, Kargı Yolunda çim futbol sahası ve kapalı spor salonu vardır. İlçe merkezinden ki Amfi tiyatro’da yaz aylarında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Kışları etkinliklerin adresi Bülent Ecevit Kültür merkezi olmaktadır. Bu merkezde yıl boyunca Datça Belediyesi ve Halk Eğitimi merkezi işbirliği ile değişik dallarda kurslar düzenlenmekte. Yıl boyu birçok etkinlik düzenleniyor bunların bazıları Datça’ya ait etkinliklerdir, bunların arasında Çocuk şenliği, uçurtma şenliği, kış yüzme maratonu, Akdeniz’den Ege’ye doğa ve dostluk yürüyüşü, gibi etkinlikler var.  Sanat Galeri, sanatsal kurslar veren atölyeler son yıllarda oldukça çoğaldı, birçok kişi boş zamanlarını güzel uğraşlarla geçirmektedir. Datça Belediyesi’ne ait sergi salonlarında yaz boyu sergiler açılmakta, bu salonlardan biri Datça Yat Limanında diğeri Cumhuriyet Meydanında bulunuyor.

Etiketler:

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Küçükkuyu/Adatepe Köyü

Küçükkuyu/Adatepe Köyü

Hazır Site by Uzman Tescil