Ana Sayfa Gezi Rehberi 2 Temmuz 2019 150 Görüntüleme

İzmir / Alaçatı

Alaçatı, İzmir Çeşme’nin bir beldesidir. Ege denizi ile kıyısı olan Alaçatı, yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Her yıl binlerce tatilciye ev sahipliği yapan beldenin güzel bir coğrafyası var. 1800’lü yılların başında bataklık olan Alaçatı sadrazamın emriyle kurutulmuş ve bataklığı kurutmak için gelen Rumların meskeni haline gelmiştir. Alaçatı’da esen rüzgarlar bölgeyi serinleterek aşırı sıcakların oluşmasını engeller. Yılın yaklaşık üçyüz otuz günü rüzgarlı geçer bu nedenle sörfçülerin merkezi haline gelmiştir.

Alaçatı’da keyifli bir tatil geçirmek istiyorsanız konaklama yerinizi önceden belirleyip keyfinizin kaçmasını engellemeniz gerekiyor. Zira yoğun talep sonucunda otellerde boş oda kalmayabiliyor. Kıyıda yer alan otellerde kalmak isteyebilirsiniz ancak oteliniz biraz uzakta olsa, Alaçatı’nın heryerinin güzel olduğunu her sokağında başka bir ayrıntı olduğunu fark edeceksiniz.

Alaçatı’da Ne Yenilir ?

Alaçatı’da daha çok Rum ve Girit mutfağının etkileri görülüyor. Restoranlar çok şık dekore edilmiş adeta dergi kapağından fırlamış gibi. Birçoğunun yemyeşil bahçesi var. Alaçatı’da özellikle kahvaltılar önemli. Konaklama yerleri misafirlerine hakiki ballarla, bahçelerden toplanan taze domates ve biberle, köy yumurtasıyla harika kahvaltı tabakları hazırlıyorlar. Alaçatı’nın meşhur evleri genellikle restoran olarak kullanılmaktadır. Alaçatı’ya gidecekseniz özellikle beldenin meşhur yöresel lezzeti Kabak çiçeği dolmasını tatmanızı öneriyoruz. Ayrıca kömür ateşinde balık, sakız reçeli, Alaçatı kavununu yemelisiniz.

Alaçatı’da Ne Yapılır ?

Otellerin düzenledikleri etkinliklere katılabilir, su sporlarıya ilgilenebilir, bisiklet turları yapabilirsiniz. Bunun dışında Schengen vizesine de sahip oluyorsunuz dilerseniz feribot aracılığı ile Yunanların ünlü Sakız adasını gezebilirsiniz. Yaklaşık 45 dk sürecek yolculuğun ardından Sakız Adası’nda olacaksınız. Sitemizden Sakız Adası’nın tanıtım yazısını bulabilirsiniz. Ege sularında suyun tadını sörf ile çıkartabilirsiniz. Meşhur Antika pazarından tarihi dokulu birkaç eser alabilir, Alaçatı pazarından alışveriş yapabilirsiniz. Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda ailenizle Alaçatı’yı gezebilirsiniz.

Alaçatı gittiğinizde yapmadan dönmemeniz gerekenler;

Antika pazarını gezmeden,
Rüzgar sörfü yapmadan,
Geceleri kumsalların nabzını yoklamadan,
Sakız reçelini yemeden,
Alaçatı’nın ünlü kendine has evlerini görmeden dönmemenizi öneriyoruz.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Eski Rum Köyü Trilye

Eski Rum Köyü Trilye

Hazır Site by Uzman Tescil