Ana Sayfa Sağlık 2 Temmuz 2019 156 Görüntüleme

Marulun faydaları nelerdir?

Papatya ailesine bağlı olan marul, geniş yapraklı ve ılıman mevsimde yetişen bir sebzedir. Ülkemizde salatada çiğ olarak tüketilen marul Uzak doğu ülkelerinde genellikle turşu ya da pişirilerek tüketilir. Kökünde sütlü bir sıvı bulunan marul A ve C vitaminleri bakımından da oldukça zengindir. Sulak olan her yer rahatlıkla yetişebilen marul, sindirimi düzenlemede etkili bir yeşil sebzedir. Ekmek arasında, diyet menülerde, salatalarda sıklıkla eklenir. Zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olan marul hemen hemen herkesin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.İçeriğinde yüksek miktarda lif, şeker, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller barındırır. Güçlü bir lif ve antioksidan kaynağı olan marul, saç ve cilt hastalıklarını önler. 

– E ve C vitamini bakımından zengin olan marul, cilt hücrelerini yeniler. Böylece cildin uzun yıllar daha parlak ve canlı olmasını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırarak, sivilce ve akne oluşumunu önler. Her mevsim sık sık tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni ise sıvı bakımından zengin olan marul, hem cildi nemlendirir hem de vücudun sıvı oranını dengeler.

 Güçlü bir antioksidan olan marul, lateks adı verilen bir sıvı süt içerir. Anti-mikrobiyal özelliğe sayesinde vücuttaki iltihabı söker atar. Ayrıca enfeksiyonlu hücreleri önleyerek ödem oluşumunu önler. Düzenli olarak tüketildiğinde enfeksiyonlu hücreleri vücuttan atar. Aynı zamanda idrar söktürücü etkisi vardır.

 Yüksek lif içeren marul diyet listelerinde ilk sıralarda tüketilen sebzeler arasında yer alır. Metabolizmayı düzenleyerek yağ yakımını hızlandırır. Mide asidini düzenleyerek kramp, ülser ve reflü gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını önler.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil